Δράση Νοσηλευτικής

nosieytiki_drasi

Δράση Νοσηλευτικής του ΕΠΑΛ-ΕΚ Άνω λιοσίων, στα ΚΑΠΗ

Οι μαθητές και οι καθηγητές της ειδικότητας «Νοσηλευτικής» του Επαγγελματικού Λυκείου  Άνω Λιοσίων (ΕΠΑΛ Άνω Λιοσίων) με πρωτοβουλία του 2ου Εργαστηριακού Κέντρου (2ο ΕΚ)  που ασκούνται εργαστηριακά οι μαθητές του ΕΠΑΛ, σας προσκαλούν το

Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2016, από τις 9:00πμ έως τις 13:00μμ.,

στο ΚΑΠΗ Άνω Λιοσίων (Λ. Φυλής 169),  στο «Εργαστήριο Υπηρεσιών Υγείας».

Το Εργαστήριο Υπηρεσιών Υγείας θα περιλαμβάνει:

Α. Λήψη ζωτικών σημείων:

• Μέτρηση αρτηριακής πίεσης
  • Σφυγμομέτρηση
  • Μέτρηση ζαχάρου
  • Μέτρηση χοληστερίνης

Β. Ενημέρωση για πρόληψη μέσω εξετάσεων αίματος για σακχαρώδη διαβήτη, χοληστερίνη, ουρικό οξύ κ.α., προληπτική ιατρική, ατομική υγιεινή.

Γ. Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για διατροφικές συνήθειες και τις συνέπειες τους στον ανθρώπινο οργανισμό.

Δ. Διανομή φυλλαδίου με σχετικές οδηγίες.

Η δράση κοινωνικής προσφοράς και προαγωγής της υγείας των πολιτών του Δήμου Φυλής, θα υλοποιηθεί από τις μαθήτριες της ειδικότητας με την επίβλεψη και συνδρομή της Υπεύθυνης Καθηγήτριας του Τομέα Υγείας-Πρόνοιας.

Η Δημόσια Δωρεάν Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση των Άνω Λιοσίων (ΕΠΑ.Λ. & Ε.Κ.) εκτός από μια ελκυστική επιλογή για τους αποφοίτους Γυμνασίου και της Α? Λυκείου, καθώς δίνει επαγγελματική διέξοδο (πτυχίο ειδικότητας) ταυτόχρονα με το απολυτήριο λυκείου στον ίδιο χρόνο σπουδών, αποτελεί επιλογή και για τους απόφοιτους γενικού λυκείου όλων των ηλικιών για την απόκτηση επαγγελματικής ειδίκευσης.

Σας περιμένουμε!!!

About the Author: Διαχειριστής